Czy wkrótce będziesz bezrobotny i czy chcesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych? Poniżej znajdziesz ważne informacje na ten temat. Powiemy Ci co i kiedy musisz zrobić. Odpowiemy również na najczęściej zadawane pytania:

Uwaga: od momentu złożenia wniosku o zasiłek dla bezrobotnych masz już szereg obowiązków.

 

Holenderski zasiłek
dla bezrobotnych

uwv

Przez pierwsze dwa miesiące, otrzymasz 75% średnich dochodów na dzień (brutto), od 3 miesiąca otrzymasz 70% średnich dochodów na dzień (brutto). Średni dochód dzienny (tz.dniówka) jest wyliczona z Twoich zarobków z ostatnich 12 miesięcy. Pamiętaj, że mówimy o dochodach brutto z okresu 12 miesięcy. Jeśli pracowałeś krócej niż rok to twój średni dochód dzienny będzie niższy. Jeśli np. przez okres ostatnich 6 miesięcy pracując zarabiałeś 100€ dziennie, ale poprzednie pół roku nie pracowałeś wcale lub korzystałeś z zasiłku dla bezrobotnych lub innych świadczeń, to stawka dzienna wyjdzie na poziomie 50€, oznacza to otrzymasz ponad połowę niższą wypłatę z zasiłku niz zarabiałeś podczas pracy. Jeśli jednak pracowałeś przez ostatnie 12 miesięcy, stawka dzienna będzie dokładnym odzwierciedleniem, Twoich byłych zarobków.

Pamiętaj, że na decyzji również jest podana kwota zasiłku brutto od której jest odciągany podatek i wakacyjne. Otrzymasz na konto zasiłek pomniejszony o te odtrącenia. 

Jeśli Twój zasiłek jest mniejszy niż MINIMUM SOCJALNE, możesz wnioskować o dofinansowanie tzw.  TOESLAG WW. Wniosek  można  złożyć za pomocą  DigID lub formularz w wersji papierowej.

 

Ile wyniesie twój zasiłek dla bezrobotnych w Holandii (WW-uitkering)