Czy wkrótce będziesz bezrobotny i czy chcesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych? Poniżej znajdziesz ważne informacje na ten temat. Powiemy Ci co i kiedy musisz zrobić. Odpowiemy również na najczęściej zadawane pytania:

Uwaga: od momentu złożenia wniosku o zasiłek dla bezrobotnych masz już szereg obowiązków.

 

Holenderski zasiłek
dla bezrobotnych

uwv

Czym jest export zasiłku?

Możesz szukać pracy w UE, EOG lub Szwajcarii zachowując pełne prawo do wypłaty  zasiłku dla bezrobotnych. Maksymalny okres exportu wynosi 3 miesiące. Nie ma znaczenia, czy mieszkasz w Holandii w tym okresie, czy za granicą. Podczas exportu przebywasz w Polsce ale nadal pobierasz Holenderski zasiłek wypłacany przez UWV. W tym czasie szukasz pracy i przebywasz w Polsce oraz odhaczasz się w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Musisz spełniać następujące warunki:

  • Posiadasz obywatelstwo Polskie.
  • Jesteś całkowicie bezrobotny 
  • Jesteś bezrobotny i  dostępny na holenderskim rynku pracy przez 4 tygodnie przed exportem. Okres zgłoszonych wakacji na zasiłku nie jest wliczony do wymaganych 4 tygodni.
  • Otrzymujesz zasiłek dla bezrobotnych przez co najmniej 4 tygodnie.
  • Nadal masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
  • Musisz zgłosić wniosek o export co najmniej 2 tygodnie przed wyjazdem . Możesz także upoważnić inną osobę do złożenia wniosku o export.
  • Otrzymałeś zgodę od UWV na export na druku U2 który musisz osobiście odebrać w Urzędzie w Holandii.
  • Musisz się zarejestrować jako osoba poszukująca pracy (nie bezrobotna) w Powiatowym Urzędzie Pracy (wg. regionu zameldowania) w ciągu 7 dni od daty exportu (jeśli zarejestrujesz się później otrzymasz zasiłek od daty rejestracji). Przestrzegaj zasad i obowiązków, które obowiązują w PUP (w innym przypadku PUP poinformuje o tym UWV co spowoduje zatrzymaniem twojego prawa do zasiłku i nie otrzymasz wypłaty świadczenia).
  • Na exporcie nadal masz prawa i obowiązki . W przypadku świadczenia WW za granicą nic nie zmieni. Nadal musisz zgłaszać zmiany i wypełniać co miesiąc formularz o dochodach Inkomstenogave.
  • UWV sprawdza, czy wykonujesz swoje obowiązki. Jeśli nie,  tymczasowo otrzymasz mniej lub nie otrzymasz świadczenia. Jeśli otrzymasz za duży zasiłek będziesz musiał oddać tę kwotę.

 Zakończenie exportu.

Jeśli zdecydujesz się na szybsze zakończenie expotrtu musisz zgłosić to w swoim Powiatowym Urzędzie Pracy i ponownie zarejestrować się w UWV w ciągu 5 dni roboczych. Jeśli twój export dobiegł końca po 3 miesiącach i masz nadal prawo do zasiłku w Holandii również musisz zarejestrować się ponownie w UWV w ciągu 5 dni roboczych.
 

Transfer/ export zasiłku dla bezrobotnych (WW-uitkering) do Polski?