Czy wkrótce będziesz bezrobotny i czy chcesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych? Poniżej znajdziesz ważne informacje na ten temat. Powiemy Ci co i kiedy musisz zrobić. Odpowiemy również na najczęściej zadawane pytania:

Uwaga: od momentu złożenia wniosku o zasiłek dla bezrobotnych masz już szereg obowiązków.

 

Holenderski zasiłek
dla bezrobotnych

uwv

Zgłoś zmianę.

Wracasz do pracy? Zgłoś datę rozpoczęcia pracy i dane pracodawcy do UWV na formularzu do zmian “Wijzigingen Doorgeven”. Zgłoszenie trzeba wykonać w ciągu 5 dni roboczych od podjęcia pracy.

Twój zasiłek nie będzie od razu zamknięty.

Dlatego pamiętaj o zgłaszaniu swoich dochodów co  miesiąc na formularzu Inkomstenopgave. Dopiero po 2 miesiącach UWV wyda decyzje, czy nadal masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych czy zasiłek jest zakończony z datą podjęcia pracy.

Jeśli zarobisz w miesiącu mniej niż 87,5% twoich średnich dochodów wg. decyzji z zasiłku, wtedy otrzymasz dopłatę do godzin z UWV za ten miesiąc.

Obowiązek szukania pracy.

Jeśli podjąłeś pracę na minimum 3 miesiące UWV poinformuje cię listownie o zwolnieniu z obowiązku szukania pracy. Jeśli przewidywany okres pracy jest krótszy to nadal podlegasz obowiązkowi zgłaszania aktywności związanych z poszukiwaniem pracy.

Ponowna utrata pracy.

Jeśli twój zasiłek nadal trwa ale niedawno podjęta praca dobiegła końca również musisz to zgłosić na formularzu do zmian. W sytuacji gdy twój zasiłek został zamknięty wcześniej możesz wnioskować o jego ponowne otwarcie.

Pamiętaj.

Pamiętaj o obowiązku przechowywania dokumentów dotyczących zasiłku dla bezrobotnych przez 2 lata.

Podjąłeś pracę podczas twania zasiłku dla bezrobotnych (WW-uitkering), co to oznacza?